Cephe İskelesi Çeşitleri Nelerdir ?

Cephe İskelesi Çeşitleri Nelerdir ?
Kolay, konforlu, güvenilir bir yöntem olan cephe iskelesinin birbirinden farklı türleri bulunmaktadır. Günümüzde çıkan yasa gereğince tüm cephe iskele sistemleri TSE sertifikalı ve galvaniz kaplama olarak tasarlanmaktadır. Ancak yine de iskeleler kullanım ve tasarım yönünden birbirinden ayrılmaktadır. İnşaatlarda kullanılan cephe iskelesi çeşitleri genel olarak 3 farklı tipi ile bilinmektedir;

A) Güvenli H Tipi İskele Sistemleri
İstenilen ölçü ve dizaynda tasarlanabilen bu kiralık iskele tasarımları, iki payanda arasına çalışma platformunun eklenmesi ile oluşturulmuştur. Bu mekanizma yükselirken, güvenlik şeridi de mekanizma ile birlikte yükselmektedir.  Bu özelleştirilmiş iskele sistemi, maksimum güvenlik düzeyi sağladığından tercih sebebidir.

B) Kamalı Flaşanlı İskele Sistemleri
Dış cephe işlemleri ve kalıp altı iskelesi olarak kullanılabilen bu tip, üst kılavuz başlıkları sökülerek üst ayar millerinin yerleştirilmesi sonrasında kullanılmaktadır. Bu sistemde kullanılan çelik başlıklar, bağlantılarda yaşanabilecek burkulmaların oluşmasını önleyebilecektir. Çekiç kullanılarak kolayca kurulan bu iskele sistemi, güvenlik problemleri yaşanmasına izin vermeyecektir.

C)  Cup-Lock İskele Sistemleri
Kiralık iskele olarak tercih edilebilecek bir diğer tür Cup-lock iskele sistemidir. Kolay, hafif ve dayanıklı olan bu sistemin tasarımında çelik konstrüksiyon malzeme kullanılmıştır Bu anlamda burkulmaların yaşanması ve güvenlik sorunlarının yaşanması olanaksızdır. Modüler yapıları sayesinde bu iskele sistemi, sac bağlantı aparatları ile kolayca birbirine bağlanmakta ve kullanıma hazır hale gelmektedir.

Çapraz bağlantılarla tamamlanan bu iskelenin sağlamlığı ve güvenliğinden şüphe edilmeyecektir. Kapak sistemi tek yönlü açılan bu türde kilitlenebilir tekerlek sistemi bulunduğundan her yere taşınabilmesi çok kolay olacaktır.